מרכז מידע למטייל / מאמרים וכתבות


אלסקה מאת איתי בן ציון

אלסקה

כיום בעת ביקורנו באלסקה אנו נזקקים לאשרת כניסה לארצות הברית (אלסקה הינה המדינה ה-49, רשמית באיחוד מ-1959 ) אלא שלא כך היה הדבר עד לשנת 1867, אז רכשה ארה”ב מרוסיה את אלסקה בסכום הפעוט-יחסית של 7.2 מיליון דולר (שאמנם היו שווים הרבה יותר משוויים היום, אך בערך קטן בהרבה מערכה הכלכלי האמיתי) כיום. אלא שהעסקה שנחשבת בעיני רבים לכלכלית ביותר בהיסטוריה המודרנית לא נראתה כך בזמנו,בשנים שלאחר הרכישה היה המהלך בלתי פופולרי בציבור האמריקאי, ושר החוץ סיוארד שיזם את הקניה הואשם בבזבוז כספי הציבור, היו אף שכינו את אלסקה בזמנו כשדה הקרח של סיוארד או בית הקברות של סיוארד.

ברבות הימים התגלו באלסקה מרבצים של זהב (הבהלה לזהב של 1898-1904), של כסף (ואכן נראה שרידי מכרות כסף נטושים בטיולנו), של גז (החל משנות השבעים של המאה העשרים) ובעיקר הרבה הרבה נפט. הנפט משמש מחד כמנוע המאיץ את התפתחותה של אלסקה ואת עושרה הכלכלי של אוכלוסייתה ומאידך אסון מכלית הנפט אקסון בחופי ואלדז ב1989 נחשב לאסון האקולוגי הנרחב ביותר בצפון אמריקה.

שטחה של אלסקה כמיליון וחצי קילומטרים רבועים והיא המדינה הגדולה בשטחה בחבר המדינות של ארה”ב, לשם פרופורציות מדובר בשטח פי 80 משטח מדינת ישראל, בכל השטח חיים קצת למעלה מחצי מליון איש מחציתם בעיר אנקורג’) דבר ההופך את אלסקה למדינה עם ריכוז האוכלוסיה הנמוך ביותר בארה”ב.

משחר ההיסטוריה המודרנית של אלסקה, נמשכו אליה הרפתקנים, שוחרי חופש ומחפשי איכות חיים אלטרנטיבית. תחילה חיו באלסקה שבטי החוף, הם חיו מהים, בנו סירות קאנו ואף נודעו כמצביאי ים. כיום יש שמורות של אינדיאנים ושלל עמודי טוטם לאורך החופים מספרים את סיפורם של העיט והעורב.

החל מהמאה ה-17 החלו לתור האזור סוחרי פרוות ומסעות דייג, החלוצים של המאה ה-19 פרצו דרך ממזרח מערבה ובעבותיהם הרכבת. הבהלה לזהב של 1898 סימנה את תחילת התיישבות הקבע של ימינו, בהינף לילה קמו ערים לשרת את כל צרכי מחפשי הזהב, חלקן שומרות על צביונם עד היום וחלקן ננטשו לדוגמא העיר דהיי ומשמשות מוזיאון פתוח לאותן שנים פרועות.

לא לחינם נחשבת אלסקה לאחד מאוצרות הטבע שלנו, ההרים הנישאים ( הר מקינלי הוא הר הגבוה בצפון אמריקה), שדות הקרח האינסופיים, לשונות הקרחונים הנשפכים אל האוקיינוס ברעש עצום ומחזה שלא יישכח. ובלילות קרים ובהירים אורות הצפון צובעים את השמיים בריקודים מרהיבים. אלסקה גם מהווה מקלט לחיות הבר של צפון אמריקה, החל מכבשי הבר, איילי הצפון, מוס ודובים מ”שלושה” צבעים, השחור החי לרוב ביערות החוף, הגריזלי בדנאלי ודוב הקוטב-טורף העל של הצפון הארקטי. לא לחינם נחשבת אלסקה לגן עדן לאוהבי טבע ונוף, נוף הבראשית ,המראות עוצרות הנשימה, קולו של הטבע ורעש הקרחונים ימיסו את ליבו של כל אדם.


טיולים שיכולים לעניין אתכם

לוגו של וואטסאפ