מרכז מידע למטייל / מאמרים וכתבות


קרוז לאסיה והמזרח הרחוק – מאמר: יצירת המופת של האלים • אינדונזיה וסינגפור

מסע בלתי נשכח בין המגוון התרבותי והרבגוניות של הטבע באינדונזיה היפה למודרניזציה המסחררת של סינגפור המרהיבה

“אחדות תוך כדי שונות” –  הסיסמה הלאומית של אינדונזיה אכן מגדירה אותה להפליא. לא רק מגוון גיאוגרפי יש במדינת האיים הטרופית הזו, שמאגדת בתוכה למעלה מ-15 אלף איים בגדלים שונים המשתרעים על פני 5,000 קילומטר בדרום מזרח אסיה. לא רק תופעות טבע שכוללות יערות עד, הרי געש, חופי ים צבעוניים ובעלי חיים שונים וייחודים רק לה. אינדונזיה היא מעל לכל מגוון אנושי גדול ומרתק של למעלה מ-300 קבוצות אתניות שתרבותן ושפתן שונות זו מזו.

הקבוצה הגדולה ביותר היא הג’אוונזים, בני האי ג’אווה, שמהווה את המרכז הפוליטי והכלכלי של המדינה. ועל אף שמרבית תושביה של אינדונזיה הינם מוסלמים, בנסיעה באי המרכזי נבחין בעיקר בסממנים הבודהיסטיים. למשל במקדש בורובודור, שבנייתו הסתיימה בשנת 851 לספירה, בעידן שבו הבודהיזם וההינדואיזם השתרשו באי. במקדש הגדול ביותר בעולם סיפור חייו של בודהה מסופר באמצעות מאות פסלים ואלפי תבליטי אבן, והוא מהווה את האטרקציה התיירותית הפופולרית ביותר במדינה.

מקדש הינדי מפורסם נוסף, “טרי-דרמה”, נמצא במזרח ג’אווה, סמוך לעיר פרובולינגו. לאחר ביקורנו במקום נסע על גבי ריקשות אל השוק המסורתי, ומשם נעלה באמצעות כלי רכב קטנים אל הר ברומו, הר הגעש הפעיל ביותר באזור שגובהו עולה על 3,000 מטרים.

מידע על קרוז למזרח הרחוק >>

שתי ערים חשובות יש בג’אווה: ג’קרטה עיר הבירה וסוראבאיה עיר הגיבורים. בשתיהן הישן שוכן לצד החדש והמסורת משתלבת היטב עם הקדמה. אבל כדי לבקר בהן יש לדעת מעט על ההיסטוריה רווית הקרבות של המדינה.

עד 1949 הייתה אינדונזיה נתונה תחת שלטונם של ההולנדים, שכבשו אותה במאה ה-15 לאחר שנדהמו לגלות את מגוון התבלינים שגדלו בתחומה. לאחר מלחמת העולם השנייה והפעלת לחץ בינלאומי קיבלה המדינה עצמאות, אולם ההשפעה הקומוניסטית הלכה וגברה עד שבאזור פרצה מלחמת אזרחים, שהגיעה לסיומה ב-1967. השנים חלפו ורק ב-1999 נערכו לראשונה בחירות דמוקרטיות. כיום מתנהל במדינה שלטון דמוקרטי נשיאותי.

בסיורנו בבירה נבקר באנדרטה הלאומית שהקים הנשיא הראשון אחמד סקורנו, בארמון הנשיאות ובמוזיאון הלאומי. נראה את נמל הדיג והסירות המסורתיות של בני שבט הבוגי ונחזה באתר “מיני אינדונזיה”, שבו נוכל לפגוש את המגוון הארכיטקטוני והאתני של הארץ המרתקת הזו. לסיום נבחן את החלק העתיק של העיר, שבו שכנה בירת השלטון ההולנדי במקום.

את אחד מהמבנים הקולוניאליים המרשימים הותירו אחריהם הכובשים ההולנדים בסוראבאיה. זהו בית סנפורנה, שהפך למפעל לייצור הסיגריות המקומיות. בטיולנו בעיר נבקר גם בעיר העתיקה, ברובע הסיני, ב”גשר האדום” שהיה מוקד לקרבות העצמאות ובמסגד הגדול.

במהלך טיול השייט שלנו בין האיים נעצור בקומודו, אי שנבחר לאחד משבעת פלאי תבל החדשים. רק כמה מאות תושבים מתגוררים בקומודו, שהינו למעשה פארק לאומי המשמש בית למגוון בעלי חיים ייחודיים, בהם לטאת הכוח קומדו הגדולה בעולם. לא רחוק ממנו נמצא האי לומבוק, ביתם של שבט הסאסאק, הקדרים והאורגים הטובים ביותר באינדונזיה. התיירים עדיין לא גילו את קסמו של האי הבתולי, שמציע חופים בעלי חול רק כאבקה, שמורות טבע, נופים מרהיבים ושקט שאין שני לו.

אבל נדמה שהיעד הפופולרי ביותר באינדונזיה הוא האי באלי, “יצירת המופת של האלים”, כפי שהוא מכונה. טרסות האורז הירקרקות, הכבישים הצרים המתפתלים בין הכפרים המסורתיים, מטעי הקוקוס גבוהי הצמרת והחופים המרהיבים הם רק חלק ממה שמחכה לבאים בין תחומיו. לא רק טבע במלוא תפארתו נמצא כאן, גם תרבות עתיקה שבאה לידי ביטוי במקדשים ההינדיים. למשל במקדש האגם, היפה באי; במקדש טאנה לוט “מקדש הים”; או במקדש באסקי, השוכן על צלע של הר געש פעיל, אחד מ-300 הרי געש באינדונזיה.

אחרי השקט והשלווה של אינדונזיה, סינגפור נראית כנמלה עמלנית וחרוצה. אבל ביקור בדרום מזרח אסיה לא יהיה שלם בלעדי הצצה אל החיים באי המצליח שמשמר את המסורות הקדומות. זה קורה בעיקר ברובע הסיני המקומי ובליטל אינדיה, ניגוד מושלם לעומת רחוב אורצ’רד למשל, רחוב הקניות היוקרתי של סינגפור.

רק 680 קמ”ר שטחו של האי, שהוא עיר, שהוא מדינה ויש בו כמה מהאטרקציות התיירותיות היפות בעולם, למשל גן החיות המטופח; פארק הציפורים ג’ורונג, שבו אלפי מיני ציפורים; קומפלקס הגנים הבוטניים המרהיבים, שבו מבחר אדיר של פרחים ועצים; וחצי האי סנטוזה, אתר נופש מלאכותי שמהווה מפלט של שלווה מלב ההמולה.


טיולים שיכולים לעניין אתכם

לוגו של וואטסאפ