טיול בהר הנגב – חלמוניות, עתיקות, מכתשים ואנשי המדבר

הדפס שלח שתף

תכנית הטיול

3 ימים

2 לילות

CTNE

ההרשמה למחוסנים ומחלימים בלבד. הטיול מתקיים על פי הנחיות משרד הבריאות.

על הטיול

ידוע לנו שהנגב הוא חבל ארץ בו ההתיישבות היתה מועטה במשך הדורות בשל מיעוט בגשמים ובשל הטופוגרפיה הקשה. דווקא מסיבות אלה הנגב שימש מפלט ומקום התיישבות לאחד העמים שוחרי שלום שברחו ממלחמות ומחיכוך עם עמים לוחמים אחרים. הם בחרו בנגב השומם, התאימו עצמם לאקלים הקשה ולמיעוט בגשמים. ולמרות זאת הם בנו ערים, סללו כבישים, חצבו בורות לאגירת מים, עסקו בחקלאות וכל זה כנגד כל הסיכויים והצליחו לשרוד למעלה מאלף שנים!!! אלה היו הנבטים!

בטיולנו נכיר את העם הפגאני הנפלא הזה ואת הקשר שלו אלינו היהודים. כמו כן, נכיר את ניסיונות ההתיישבות והחקלאות בנגב בעת החדשה, עם קום המדינה. בנוסף, נכיר את עולם החי והצומח והתאמתו לתנאי המדבר וכמובן את תופעת המכתשים הייחודית בכל העולם, אשר נמצאת רק אצלנו בנגב.

על המדריך

ד”ר בני גמליאלי, היסטוריון, מרצה, סופר, צלם ומורה דרך בארץ ובחו”ל למעלה משלושים שנה, לימד וריכז קורסים למורי דרך בארץ ובחו”ל. את הדוקטוראט עשה באוניברסיטת חיפה בספרות ועיקר הרצאותיו בנושאים הסטוריים, מורשת יהודית, מדעי הטבע ותרבויות שונות בעולם. הוא פרסם מאמרים בכתבי עת שונים בתחום ההסטוריה והפולקלור. בני היה שליח הסוכנות היהודית בארה”ב ובקנדה, משדר ברדיו “קול הים האדום” באילת מיום הקמתו בימים אלה הוא פרסם את ספרו “עורי דברי שיר” העוסק בשירת הנשים היהודיות והמוסלמיות בתימן ובארצות האסלם ובקרוב יצא ספר נוסף פרי עטו רומן אוטוביוגרפיה “אימי תרנג’ה”.

יום 1 ״לך לך למדבר, הדרכים יובילו״

נצא בשעה 08:00 מתחנת הרכבת סבידור ת”א בנסיעה דרומה לכיוון ממשית. נגיע לגן הלאומי ממשית, אתר מורשת עולמית, המשמר את שרידיה של עיר נבטית חקלאית מהתקופות הרומית והביזנטית ומציג את האדריכלות הנבטית במלוא תפארתה, על רקע נוף המדבר של הרי צפון הנגב. נכיר את העם המיוחד הזה שהתאים את עצמו לתנאי המדבר בצורות החיים, הבנייה והחקלאות ונערוך ביקור באתר המרשים במהלכו נראה את שער העיר, המגדל, הכנסייה המערבית, בתי המגורים, "השוק" ועוד. בתום סיורנו נמשיך בנסיעה אל עבר המרכז המסחרי אשר בסמוך לכניסה לדימונה, שם נעצור להפסקה. לאחר מכן ניסע לכיוון ירוחם ובדרכנו נעצור לטיול בשמורת חלמוניות ירוחם. נערוך סיור רגלי קצר במקום במהלכו נכיר את אחד הפרחים הגדולים בארץ, המקדים לפרוח ולפרוץ את האדמה היבשה מימות הקיץ ולצבוע את האזור בצהוב חלמוני. בתום מסלול ההליכה נחזור לאוטובוס וניסע לבית המלון למנוחה והתארגנות. לינה בירוחם.

יום 2 ״עקבות במדבר״ - ציורי סלע, תופעות טבע ועוד

היום נבקר בחוות השאנטי בנגב, פרויקט שמטרתו לסייע לנערות ונערים במצוקה וממומן ע"י תרומות. נשמע על החיים במקום ועל אופן ההתנהלות בו. בתום ביקורנו ניסע למצפור "ליפא גל״ הסמוך, ממנו נשקף נוף מרהיב של עתיקות עבדת והנגב הצפוני. כמו כן, נצא להליכה קלה בנופי המדבר, במהלכה נחזה בתופעה ייחודית – חרותות הסלע, שהם ציורי סלע עתיקים ומיוחדים. יש המכנים את ציורי הסלע כ"שפת המדבר" מאחר והם מאפשרים הצצה לעולמם של אלו שחיו במדבר מתקופות עתיקות ועד היום. נמשיך לעבר העיירה מצפה רמון ונבקר במרכז המבקרים המוקדש לאילן ואסף רמון. בנוסף, נכיר את תופעת היווצרות מכתש בנגב ונזכה להצצה אל עולם החי והצומח של מכתש רמון, הגדול בעולם! נפגוש בעדרי יעלים שחיים במצוקי המכתש ומסתובבים בשטח עם קרניים ארוכות ומצהירים בקול ״אנחנו מלכי המצוקים״! בדרכנו לביקור ב"המנסרה" שבלב המכתש, נכיר תופעות גיאולוגיות ייחודיות שנוצרו כאן לפני מיליוני שנים. לאחר מכן, נמשיך אל ״קיר האמוניטים״ ונראה קיר עטור באמוניטים. האמוניט הוא יצור ימי שחי כאן עד לפני 65 מיליון שנים. נגלה מדוע הוא נעלם ומה קרה אז, נלמד על העבר כשנסייר במקום. בתום ביקורנו נחזור למלוננו. לינה בירוחם.

יום 3 התיישבות בנגב עם קום המדינה עם מבט אל העבר

לאחר ארוחת הבוקר ניפרד מבית המלון, ניסע לכיוון שדה בוקר לביקור ב"חניון הרועה" ונשמע את סיפורה של הרועה ברברה פרופר. נמשיך אל הצריף של דוד בן גוריון ונסייר בו. נכיר את הימים הראשונים של קיבוץ ״שדה בוקר״ שנוסד בשנת 1952 ולימים קלט את פולה ובן גוריון כחברים מן המניין. בתום הסיור נבקר באחוזת הקבר של דוד ופולה בן גוריון. במהלך הסיור הרגלי הקצר בו נלך במסלול שכולו טובל בירוק, נכיר חלק מהצמחים ובעלי החיים שנקלטו והותאמו לאזור. נעזוב את שדה בוקר וניסע לביקור בחוות בודדים בנגב – חוות ״נחל בוקר״, שם נשמע את סיפור התיישבות חוות הבודדים והישרדותם בנגב. משה סובר ואשתו, שהקימו את החווה, ישתפו אותנו בתהליך ההתיישבות, במניעים, בבעיות, בהתאקלמות ובנוסף יכבדו אותנו בטעימות יין מכרם הענבים שלהם. נתחיל את נסיעתנו חזרה צפונה ונעצור לביקור בבירת הנגב, הלוא היא באר שבע, לביקור מיוחד במינו בבאר אברהם. באר שבע התפרסמה בשל השבועה בין אברהם ואבימלך מלך גרר שבעקבותיה העלו שבע כבשות קרבן לעדות השבועה. עיריית באר שבע הקימה אתר יפהפה המספר את סיפורו של אברהם אבינו ומיקומה של באר שבע במסעותיו. נחזור לתל אביב בסמוך לשעה 18:00.

הטיול מעניין אתכם? הטיול נמצא כרגע בהכנה. מלאו פרטיכם וכשייפתח הטיול להרשמה, נדאג לעדכן אתכם.

הטיול מעניין אתכם?
הטיול נמצא כרגע בהכנה. מלאו פרטיכם וכשייפתח הטיול להרשמה, נדאג לעדכן אתכם.ד”ר בני גמליאלי, היסטוריון, מרצה, סופר ומדריך טיולים

תאריכים ומחירים
הנחה נוספת בסך ₪10 לאדם לנרשמים דרך האתר!

קוד תאריך יציאה מחיר לאדם בחדר זוגי תוספת ליחיד בחדר הערות הרשמה לטיול
CTNE01 נובמבר 2022 יפורסם בהמשך יפורסם בהמשך הטיול בהכנה, לחץ לפרטים נוספים הרשמה מוקדמת

המחיר כולל

 • שני לילות בבית מלון מדרגת תיירות ראשונה על בסיס חצי פנסיון
 • אוטובוס תיירים ממוזג
 • מדריך ישראלי עתיר ניסיון, מורה דרך מורשה משרד התיירות
 • כניסות לאתרים השונים בהתאם לפירוט בתכנית שלעיל
 • טעימת יינות בחוות הבודדים
 • המחיר אינו כולל כניסה לגן הלאומי ממשית (11 ש"ח לגמלאי או חינם לבעלי מנוי "מטמון" בתוקף) ולמרכז המבקרים מכתש רמון (14 ש"ח לגמלאי או חינם לבעלי מנוי "מטמון" בתוקף)
 • המחיר אינו כולל ארוחות צהריים

חשוב לדעת

 • נקודות מפגש לאיסוף ופיזור: תחנת סבידור ת”א/צומת קסטינה/צומת פלוגות/בית קמה/תחנה מרכזית באר שבע

 • הטיול מיועד למחוסנים ומחלימים בלבד. כמו כן, חלה חובת הגעה עם מסיכה
 • יציאת הטיול מותנית במינימום של 30 משתתפים
 • האירוח בבית המלון וההתנהלות בטיול כפופים להנחיות משרד הבריאות
 • הלינה בבית המלון אירוס המדבר בירוחם

דמי ביטול

 • פחות מ-45 ימים לפני היציאה ועד 30 ימים לפני היציאה 25% מעלות הטיול.
 • פחות מ-30 ימים לפני היציאה ועד 14 ימים לפני היציאה 50% מעלות הטיול.
 • פחות מ-14 ימים לפני היציאה ועד 7 ימים לפני היציאה 70% מעלות הטיול.
 • פחות מ-7 ימים לפני היציאה, דמי ביטול מלאים.

אולי יעניינו אתכם גם הטיולים הבאים

טיול בהר הנגב – חלמוניות, עתיקות, מכתשים ואנשי המדבר   לטופס ההרשמה

לוגו של וואטסאפ